Κυριακή 29 Οκτωβρίου 2017

Ανατρεπτικό ντεμπούτο για τον Εθνικό Πειραιώς

Παρά το αρχικό τρακ της επανεμφάνισής του στα σαλόνια του ελληνικού βόλεϊ έπειτα από 27 χρόνια, ο Εθνικός Πειραιά, αν και βρέθηκε να χάνει με 1-0 από την Παναχαϊκή, στο κατάμεστο κλειστό του Εσπέρου, κατάφερε με "όπλο"του το μπλοκ και την ομαδικότητα, να μπει "με το δεξί" στη φετινή σεζόν της Volleyleague, επικρατώντας με 3-1 (17-25, 29-27, 25-17, 25-22) των "ροσονέρι' της Πάτρας, που είχαν την ατυχία στο ξεκίνημα του 3ου σετ να χάσουν λόγω τραυματισμού τον μέχρι εκείνη τη στιγμή κορυφαίο κεντρικό τους, Οράμας.

Στο κλειστό της Καλλιθέας, Παρουσία των φίλων του Εθνικού Πειραιώς, μεταξύ των οποίων και ο «Εθνικάρας» Γιάννης Ματζουράνης, η νεοφώτιστη ομάδα έδειξε από το α’ σερβίς πολύ τρακαρισμένη και έκανε το ένα αβίαστο λάθη πίσω από το άλλο. Η Παναχαϊκή με την πολύ καλή συνεργασία των ξένων της Πόλχοπεκ – Οράμας και τα μπλοκ του Βενεζουελάνου κεντριού προηγήθηκε με 8-5. Χωρίς βοήθειες από τους ξένους της η ομάδα του Σάκη Ψάρρα έμοιαζε να τα’ χει χαμένα και με τους ακραίους του Δεληπρίμη, Μαντέκα να μην απειλούν οι Πατρινοί με σταθερή υποδοχή και καλή άμυνα, ξέφυγαν εύκολα με τις επιθέσεις του Ν. Ρουμελιώτη 16-6.

Η είσοδος του Σπυριούνη στη θέση του Δεληπρίμη, έδωσε νέα πνοή στους γηπεδούχους, που μείωσαν προσωρινά σε 18-12, όμως οι φιλοξενούμενοι, παρά τις συνεχείς αλλαγές του Ψάρρα (Δημητούλης, Ράμος), ήταν αυτοί που πανηγύρισαν το πρώτο φετινό σετ του πρωταθλήματος με 25-17.

Το β' σετ είχε συναρπαστική εξέλιξη, καθώς ο Εθνικός με τον Νάιτ σιγά σιγά να είναι πιο αποτελεσματικός και μειώνοντας τα αβίαστα λάθη, έδειξε το ανταγωνιστικό πρόσωπο περνώντας για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ στο 4-3. Η συνέχεια ήταν αμφίρροπη με το σκορ να αλλάζει συνεχώς χέρια, χωρίς όμως κάποια ομάδα να καταφέρει να ξεφύγει μέχρι και το 14-13.

Η τακτική του σερβίς της Παναχαϊκής, πάνω στον βασικό στο 2ο σετ Σπυριούνη άρχισε να αποδίδει καρπούς και οι φιλοξενούμενοι έφτασαν πρώτοι με 16-14 στο β’ τεχνικό τάιμ άουτ. Στο 21-19 υπέρ των Πατρινών, η επίθεση μέσα του Ν. Ρουμελιώτη, δίδεται εσφαλμένα -όπως φάνηκε και στο ριπλέι της τηλεοπτικής μετάδοσης- από τον διαιτητή Γεωργουλέα, με αποτέλεσμα όχι μόνο να χρεωθεί με κίτρινη κάρτα ο αρχηγός της Παναχαϊκής για διαμαρτυρία, αλλά και να μειώσουν οι γηπεδούχοι στον πόντο, 21-20.

Από εκεί και πέρα έγινε σκληρή μάχη πόντο πόντο για την κατάκτηση του σετ και έπειτα από 4 χαμένα σετ μπολ των φιλοξενούμενων, ο Εθνικός Πειραιώς πανηγύρισε στις λεπτομέρειες έπειτα από 27 χρόνια «δια χειρός» του ανεβασμένου Νάιτ, το παρθενικό κερδισμένο του σετ στην Volleyleague, ισοφαρίζοντας με 29-27 σε 1-1 σετ.

Στο γ’ σετ ο Εθνικός προσπάθησε από την αρχή με τακτικό σερβίς να πιέσει τον Κωστόπουλο και με επίθεση του Μαντέκα οι κυανόλευκοι βρέθηκαν μπροστά με 5-4. Στην επόμενη φάση ο μέχρι τότε κορυφαίος παίκτης του γηπέδου, ο Βενεζουελάνος κεντρικός της Παναχαϊκής Οράμας, κατά την προσγείωσή του σε προσπάθεια για μπλοκ, πάτησε στο πόδι του πασαδόρου του Πόλχοπεκ και τραυματίστηκε στο πόδι.

Παρόλα αυτά, "έσφιξε τα δόντια" και συνέχισε να παίζει, πολύ προσεκτικά όμως, κάτι που επηρέασε και αποδυνάμωσε τους φιλοξενούμενους που ελλείψει των λύσεων από το κέντρο, άρχισαν να «στομώνουν» στην επίθεση, με το μπλοκ των γηπεδούχων να προσαρμόζεται στον Ν. Ρουμελιώτη. Στο 13-8 των γηπεδούχων, ο τεχνικός της Παναχαϊκής απέσυρε τον ωσεί παρόντα, Οράμας, βάζοντας κεντρικό, τον Ντόντη. Τα χαμένα σερβίς εκατέρωθεν και τα αβίαστα λάθη των Πατρινών διατήρησαν σε θέση ισχύος την ομάδα του Σάκκη Ψάρρα, που με την είσοδο του Μπάση, βρήκε πλέον ρυθμό στο παιχνίδι της και με βοήθειες από όλους τους παίκτες ξέφυγε με 21-16 για να φτάσει τελικά μέσα σε κλίμα ενθουσιασμού με 25-17 στην ανατροπή 2-1 σετ.

Στο δ’ σετ Παναχαϊκή, με τον Σαλαβασίδη πλέον κεντρικό αντί του Ντόντη, προσπάθησε να πιέσει με το σερβίς τους γηπεδούχους, αλλά μετά το 6-4 των Πατρινών, ο Μαντέκας με μπλοκ άουτ έστειλε προηγούμενη την ομάδα του με 8-6 στο α’ τεχνικό τάιμ άουτ.

Με ομαδικότητα, αποτελεσματικό μπλοκ και πλουραλισμό στην επίθεση, ο Νάιτ έκανε το 14-9 και ο Δεληπρίμης στη συνέχεια το 16-12. Η Παναχαϊκή, παρά τα αβίαστα λάθη της, πάλεψε για να μειώσει τη διαφορά και από παράβαση του Αμπανόζ σε πέναλτι του Νιέβες έφτασε στον πόντο, 20-19, ανεβάζοντας την αγωνία στα ύψη. Τα λάθη των εμφανώς αγχωμένων γηπεδούχων οδήγησαν τους Πατρινούς στην ισοφάριση 21-21, όμως στη συνέχεια ο Εθνικός φάνηκε πιο αποτελεσματικός στα κρίσιμα σημεία και μετά το μπλοκ των Μπάση-Μαντέκα στο Ν. Ρουμελιώτη στο 23-22, πανηγύρισαν ξέφρενα με 25-22, 3-1 την ψυχωμένη ανατροπή και ένα υπερπολύτιμο τρίποντο για την παραμονή, επί ενός αντιπάλου με τους ίδιους στόχους.

Τάδε έφη…

Εθνικός Πειραιώς (Σ. Ψάρρας): «Νικήσαμε έναν αγώνα που είχαμε δύο αντιπάλους, την Παναχαϊκή και το άγχος κι αυτό φάνηκε στο 1ο και στο 4ο σετ. Περίμενα ότι θα ήμασταν αγχωμένοι λόγω πρεμιέρας. Ήταν κάτι που το ήξερα. Το ότι καταφέραμε και αντιδράσαμε δείχνει πως η ομάδα έχει δυνατότητες. Είναι μία καλή αρχή. Το τρίποντο θα μας επιτρέψει να παίξουμε πιο απελευθερωμένα στη συνέχεια. Η είσοδος του Μπάση και το τζαμπ φλοτ σερβίς μας βοήθησε πολύ για να πάρουμε ρυθμό, ενώ είχαμε καλύτερο μπλοκ – άμυνα».

Παναχαϊκή Πετσοφαίριση 2013 (Π. Παπαδόπουλος): «Δυστυχώς παρασυρθήκαμε από την εύκολη επικράτηση του πρώτου σετ και πιστέψαμε πως θα είχαμε εύκολο έργο. Στο 2ο σετ είχαμε τον έλεγχο αλλά δεν αξιοποιήσαμε το προβάδισμα στο σκορ. Δεν θέλω να σχολιάσω την διαιτησία. Θεωρώ πως ήταν ανθρώπινο λάθος. Και οι διαιτητές όπως και οι ομάδες θέλουν προπόνηση. Είναι ακόμα αρχή. Στο 3ο σετ πάνω που αρχίσαμε να βρίσκουμε ρυθμό τραυματίστηκε ο Οράμας. Ακόμα και έτσι παλέψαμε τον αγώνα και θα μπορούσαμε να είχαμε ισοφαρίσει, εάν ήμασταν πιο προσεκτικοί. Χάσαμε την τακτική μας και το εκμεταλλεύτηκε ο Εθνικός».

Με τη γλώσσα των αριθμών

Εθνικός Πειραιώς- Παναχαϊκή Πετσοφαίρισης 2013 3-1 (17-25, 29-27, 25-17, 25-22) σε 116'