Κυριακή 5 Νοεμβρίου 2017

Ο Εθνικός Πειραιώς με σούπερ Τουρνάκη 3-1 τον Παμβοχαϊκό στο Βραχάτι

Εντυπωσιακός ο Εθνικός Πειραιώς νίκησε τον Παμβοχαϊκό στο Βραχάτι με 3-1 σετ και φιγουράρει μαζί με τον Ολυμπιακό στην κορυφή της βαθμολογίας και μάλιστα την προσεχή αγωνιστική υποδέχεται τους «ερυθρόλευκους» στο ντέρμπι κορυφής.

Όπως και στον αγώνα της πρεμιέρας με την Παναχαϊκή, ο Εθνικός έχασε το 1ο σετ αλλά μετά με αντεπίθεση διαρκείας πήρε το καθαρό τρίποντο. Στους πρώτους πόντους του 4ου σετ τραυματίστηκε στο πρόσωπο από δυνατή μπάλα ο Αμπανόζ και λίγο αργότερα αντικαταστάθηκε με τον Δημητούλη ο οποίος κράτησε την ομάδα του στον ίδιο ρυθμό.

Ο Παμβοχαϊκός μετά το 1-0 σετ αντιμετώπισε μεγάλες δυσκολίες με το μπλοκ – άμυνα των πειραιωτών, τα επιθετικά τα ατού του και κυρίως ο Παλέντζας τελείωναν δύσκολα τις μπάλες. Μάλιστα ο Παλέντζας είχε 19/45 τελειωμένες επιθέσεις και οι αλλαγές που επιχείρησε ο Κώστας Δεληκώστας δεν απέδωσαν τα αναμενόμενα. Ετσι η ομάδα του Βραχατίου μετά από δύο αγώνες έχει στο ενεργητικό της μόλις ένα σετ.

Πρώτοι σκόρερ για τον Εθνικό ήταν οι Μαντέκας, Νάιτ αλλά την ουσιαστική και αθόρυβη δουλειά έκανε το μπλοκ με τον Τουρνάκη να κερδίζει 5 καθαρούς πόντους από μπλοκ.

Στο 1ο σετ ο Εθνικός προηγήθηκε 7-4, ο Παμβοχαϊκός ισοφάρισε 7-7 και ακολούθησε μάχη πόντο πόντο αλλά οι πειραιώτες είχαν το προβάδισμα με έναν πόντο μέχρι το 20-19. Με δύο πόντους του Βεισκίρχερ και ένα λάθος του Εθνικού ο Παμβοχαϊκός έκανε σερί 3-0 και προηγήθηκε 22-20. Με μπλοκ του Τουρνάκη ο Εθνικός ισοφάρισε 22-22, ο Παμβοχαϊκός προηγήθηκε 24-23 και ο Εθνικός με 25-24, 26-25, 27-26, 28-27 και ο Παμβοχαϊκός με επίθεση του Παλέντζα και δύο πόντους από τον Βεισκίρχερ έκανε το 30-28 και το 1-0 σετ.

Στο 2ο σετ από το 2-2 με μπλοκ από Τουρνάκη και επιθέσεις των Δελιπρίμμη, Μαντέκα ο Εθνικός ξέφυγε 5-2. Ο Παμβοχαϊκός μείωσε σε 16-15 αλλά εκεί ο Εθνικός με δύο κόντρα επιθέσεις από τον Νάιτ και ένα νέο μπλοκ του Τουρνάκη ξέφυγε 21-17 και έτσι έφτασε στο 1-1 σετ.

Το 5-2 για τον Παμβοχαϊκό στο 3ο σετ έγινε 7-5 για τον Εθνικό με τα εντυπωσιακά σερβίς του Νάιτ, ενώ στο 12-9 ένα νέο σερί 4-0 του Εθνικού εκτόξευσε τη διαφορά στο 16-9. Ο Εθνικός είχε στριμώξει για τα καλά τον Παμβοχαϊκό και έφτασε άνετα στο 2-1 σετ.

Στο 4ο σετ όλοι περίμεναν την αντίδραση του Παμβοχαϊκού ο οποίος προηγήθηκε 5-3 αλλά ο Εθνικός ήταν αποφασισμένος να πάρει το τρίποντο. Ιοσφάρισε 6-6 και ακολούθησαν μάχες πόντο πόντο μέχρι το 11-11. Με σερί 3-0 ο Εθνικός ξέφυγε 14-11 και μέχρι το τέλος κράτησε την πολύτιμη διαφορά των 2-3 πόντων. Ο αγώνας τελείωσε με χαμένο σερβίς τους Γκλαντστον και ακολούθησαν έξαλλα πανηγύρια από τον Σάκη Ψάρρα και τους παίκτες του.

Διαιτητές: Κουτσούλας – Βουδούρης
Διακύμανση
1ο σετ: 7-8, 15-16, 21-20, 30-28
2ο σετ: 5-8, 15-16, 17-21, 22-25
3ο σετ: 6-8, 9-16, 15-21, 21-25
4ο σετ: 7-8, 13-16, 18-21, 23-25
Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 50 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 6 άσσους, 54 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων.
Τα σετ: 1-3 (30-28, 22-25, 21-25, 23-25) σε 124’
ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Γουέισκίρχερ 9 (7/15 επ, 2 μπλοκ, 47% υπ - 30% άριστες), Γκλάντστον 14 (8/12 επ, 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Βουλκίδης 6 (4/8 επ, 2 μπλοκ), Παλέντζας 21 (19/45 επ, 2 μπλοκ), Δαλακούρας 9 (9/24 επ, 55% υπ -36% άριστες), Περίνι 4 (1/1 επ, 3 μπλοκ) / Γκαράς (λ, 61% υπ - 44% άριστες), Καρατζάς, Κωτσάκης, Σαρικεΐσογλου 2 (2/4 επ, 30% υπ -30% άριστες)

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΣ (Ψάρρας): Μαντέκας 20 (17/42 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 40% υπ - 25% άριστες), Τουρνάκης 9 (2/7 επ, 2άσσοι, 5 μπλοκ), Νάιτ 19 (16/33 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Σέιφερτ 13 (11/18 επ, 2 μπλοκ), Αμπανόζ 1 (1/6 επ), Δεληπρίμης 9 (7/19 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 33% υπ - 25% άριστες) / Βολουδάκης (λ, 58% υπ -33% άριστες), Δημητούλης, Μπάσης, Ράμος.

Ο προπονητής του Παμβοχαϊκού Κώστας Δεληκώστας δήλωσε: «Συγχαρητήρια στον Εθνικό για τη νίκη του. Επαιξε αυτό που έπρεπε αλλά κι εμείς του δώσαμε το δικαίωμα. Δεν ήμασταν καλοί σε υποδοχή και σερβίς και δε μπορούσαμε να οργανώσουμε το παιχνίδι μας. Δε με ανησυχεί τίποτα μετά τις δύο ήττες στο πρωτάθλημα. Ο μόνος δρόμος για να βρούμε λύσεις είναι μέσα από δουλειά και είμαι βέβαιος πως σύντομα θα έρθουν οι νίκες».

Στο 13-15 του 2ου σετ ο Κώστας Δεληκώστας χρέωθηκε κόκκινη κάρτα με δεύτερη κίτρινη και σχολίασε: «Δεν έκανα κάτι. Διαμαρτυρήθηκα για ένα φιλέ αλλά δε νομίζω πως ήταν για κάρτα».

Ο προπονητής του Εθνικού Πειραιώς Σάκης Ψάρρας δήλωσε:
«Για να πω την αλήθεια, βλέπουμε και ξανα βλέπουμε με τα παιδιά τη βαθμολογία και το ευχαριστιόμαστε. Μαζί με τον Ολυμπιακό στην κορυφή τον οποίο υποδεχόμαστε το Σάββατο. Για μας είναι πολύ σημαντικό και πολύ συμβολικό για την επιστροφή μας στην κατηγορία. Είναι μία νίκη που ήρθε με πολύ κόπο για την ομάδα μου και πολύ προετοιμασία. Περιορίσαμε τα ατού του Παμβοχαϊκού και αντιμετωπίσαμε την υποδοχή στα τοπ σπιν σερβίς του. Ημασταν διαβασμένοι στο μπλοκ άμυνα. Πιστεύω πως εάν προσέχαμε λίγο δεν θα μας γύριζαν το 1ο σετ και ίσως φεύγαμε χωρίς απώλειες. Ο τραυματισμός του Αμπανόζ δεν είναι κάτι σοβαρό. Ζαλίζονταν μετά το χτύπημα που δέχτηκε από τη μπάλα και δεν ήθελα να ρισκάρω. Το γεγονός ότι ο Δημητούλης κράτησε την ομάδα δείχνει πως όλα τα παιδιά έχουν το ρόλο τους στην ομάδα με υψηλό δείκτη ετοιμότητας. Συγχαρητήρια σε όλη την ομάδα».