Πέμπτη 4 Ιανουαρίου 2018

Ο Εθνικός Πειραιά βρήκε το... φλουρί στο Ζηρίνειο, 3-1 την Κηφισιά

Ο Εθνικός Πειραιώς άνοιξε λογαριασμό στις αναμετρήσεις με την Κηφισιά ύστερα από 42 χρόνια. Με πρωταγωνιστές τους Σπυριούνη, Αμπανόζ και Νάιτ η ομάδα του Σάκη Ψάρρα νίκησε την Κηφισιά στο Ζηρίνειο με 3-1 σετ και με την πέμπτη νίκη της στην εκπνοή του του Α΄γύρου ανέβηκε στους 16 βαθμούς. Η Κηφισιά γνώρισε την δεύτερη συνεχόμενη ήττα της και την έκτη συνολικά και συνεχίζει να προβληματίζει τον προπονητή της Κώστα Αρσενιάδη.

Ο Εθνικός ήταν αυτός που ξεκίνησε καλύτερα στο πρώτο σετ. Με τον Νάιτ στο σερβίς η υποδοχή της Κηφισιάς χάλασε και οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν νωρίς 2-5. Μετά από λάθος επίθεση του Ντε Σόουζα και κόντρα επίθεση του Σέιφερτ η ομάδα του Πειραιά πήγε στο +6 (5-11).

Η υπεροχή των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε και με κόντρα επίθεση του Νάιτ πήραν προβάδισμα εφτά πόντων 8-15. Ο προπονητής της Κηφισιάς Κώστας Αρσενιάδης κάλεσε τάιμ άουτ. Η Κηφισιά ρίσκαρε στο σερβίς προκειμένου να ξαναμπεί στην διεκδίκηση του, όμως σε αρκετές περιπτώσεις η μπάλα βρήκε στο φιλέ. Με μπλοκ του Χεπμπορν η ομάδα των βορείων προαστίων μείωσε 14-19 και ο Σάκης Ψάρρας κάλεσε τάιμ άουτ.

Η επίθεση της ομάδας του Κώστα Αρσενιάδη συνεχίστηκε με το μπλοκ να κάνει ζημιά στους φιλοξενούμενους. Με επίθεση του Χέπμπορν η Κηφισιά μείωσε 2017 δίνοντας ενδιαφέρον στο σετ. Επίθεση από τον Μαντέκα και άουτ στη συνέχεια από τον Χέπμπορν η διαφορά πήγε ξανά στο +5 (17-22). Οι γηπεδούχοι πάλι με καλό μπλοκ μείωσαν 22-19. Μπλοκ του Μπάση πάνω στο Χαντ έδωσε τετραπλό σετ μπολ στον Εθνικό 24-20, ο οποίος τελικά το κατέκτησε με 25-20 μετά από κερδισμένο μπλοκ άουτ άουτ του Ράμος.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο σετ. Ο Εθνικός με «όπλο» το καλό σερβίς από τον Σπυριούνη προηγήθηκε με 6-3, ενώ η διαφορά έφτασε στο +5 (5-10) για τους φιλοξενούμενους μετά από κόντρα επίθεση του Σπυριούνη. Η Κηφισιά αντέδρασε και με κόντρα επίθεση του Χαντ μείωσε 11-13. Το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ βρήκε τον Εθνικό μπροστά στο σκορ με 12-16. Ο Σέιφερτ με επίθεση σε πρώτο χρόνο διαμόρφωσε το 15-20. Η Κηφισιά συνέχισε να κάνει λάθη και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 16-23. Ο Εθνικός διατήρησε το προβάδισμα και κατέκτησε το σετ με 18-25.

Με λάθη στο σερβίς και για τις δύο ομάδες ξεκίνησε το τρίτο σετ του αγώνα. Κηφισιά και Εθνικός πήγαιναν «χέρι-χέρι» με τους γηπεδούχους να βρίσκονται μπροστά στο 1ο τεχνικό τάιμ άουτ με 8-7. Με την βοήθεια της τύχης ο Νάιτ πήρε άσο και έβαλε μπροστά στο σκορ τον Εθνικό με 8-9. Η Κηφισιά απάντησε άμεσα και με τον Χέπμπορν στο σερβίς πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα δύο πόντων 11-9. Η διαφορά για την ομάδα των βορείων προαστίων έφτασε το +4 (14-10)μετά από μπλοκ του Σουλτανόπουλου και άσο του Χάντ. Με άσο του Ντε Σόουζα η Κηφισιά προηγήθηκε 16-12. Ο Μαντέκας με δύο συνεχόμενους άσους μείωσε 18-16 αναγκάζοντας τον Κώστα Αρσενιάδη να καλέσει τάιμ άουτ. Οι γηπεδούχοι με μπλοκ του Χαντ πήρα «αέρα» τεσσάρων πόντων 21-17. Με τον Γιάννη Παπαδόπουλο στο σερβίς το σκορ πήγε 23-18. Ο Εθνικός με τον Μπάση στο σερβίς μείωσε 24-23, αλλά στη συνέχεια ο Χαντ με κερδισμένο μπλοκ άουτ έδωσε το σετ στον ΑΟΠΚ με 25-23.

Η ομάδα του Πειραιά ξεκίνησε καλά το τέταρτο σετ και προηγήθηκε με 6-3. Ο Ιγκόρ Ντε Σόουζα με άσσο μείωσε και στη συνέχεια κόντρα επίθεση από τον Χαντ το σετ ήρθε στα ίσα 7-7. Ο Εθνικός με πόντο του Μαντέκα και λάθος του Νικολάκη προηγήθηκε 10-7. Η διαφορά έφτασε στο +4 (7-11) με κόντρα επίθεση του Νάιτ. Με δύο συνεχόμενους πόντους του Χαντ η Κηφισιά πλησίασε στο -2 (9-11). Στη συνέχεια του σετ μπλοκ του Σέιφερτ στον Καναδό διαμόρφωσε το 14-9. Η Κηφισιά αντέδρασε και με άσο του Νικήτα Εφραιμίδη μείωσε 15-12, ενώ στην εξέλιξη του σετ με κόντρα επίθεση του Χαντ το σκορ πήγε στο 14-16.  Μετά από φάση διαρκείας ο Εθνικός πήρε «αέρα» πέντε πόντων 22-17. Με άουτ επίθεση του Χεπμπορν ο Εθνικός έφτασε σε ματς μπολ (24-18) και τελικά πήρε το σετ με 25-19.

Διαιτητές: Βουδούρης - Μουλά

Διακύμανση:
1ο σετ: 4-8, 8-16, 17-21, 20-25
2ο σετ: 4-8, 12-16, 16-21, 18-25
3ο σετ: 8-7, 16-12, 21-17,  25-23
4ο σετ: 7-8, 12-16, 17-21, 19-25

* Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 8 άσσους, 34 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 9 άσσους, 47 επιθέσεις, 7 μπλοκ  και 35 λάθη αντιπάλων.
Τα σετ: 1-3 (20-25, 18-25, 25-23, 19-25)

ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 1 (0/2 επ, 1 άσσος), Χαντ 22 (19/35 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ντε Σόουζα 8 (6/14 επ, 2 άσσος, 56% υπ -35% άριστες), Σουλτανόπουλος 5 (1/8 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Σονάρι 7 (3/8 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Εφραιμίδης 6 (5/15 επ, 1 άσσος, 67% υπ - 33% άριστες) / Κάπελλας (λ, 59% υπ -37% άριστες), Χριστοδουλάκης (λ), Παπαδόπουλος, Μελλές, Γαβριήλ

ΕΘΝΙΚΟΣ ( Ψάρρας): Μαντέκας 10 (7/15 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ 61% υπ - 50% άριστες), Νάιτ 23(18/30 επ, 5 άσσοι), Σέιφερτ 9 (8/12 επ, 1 μπλοκ), Μπάσης 4 (3/9 επ, 1 άσσος), Σπυριούνης15 (10/17 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ, 50% υπ -30% άριστες), Αμπανόζ 1 (0/1 επ, 1 μπλοκ) / Βολουδάκης (λ, 65%υπ - 40% άριστες), Δημητούλης, Χατζηνικολάου, Ράμος 1 (1/1 επ).

O ακραίος του Εθνικού Πειραιώς Γιάννης Μαντέκας δήλωσε: «Πρώτα θα ήθελα να ευχηθώ καλή χρονιά με υγεία σε όλους. Κάναμε το καλύτερο ποδαρικό στο 2018. Πραγματοποιήσαμε καλή εμφάνιση αν και κάναμε κάποια λάθη τα οποία προσπαθούμε να διορθώσουμε. Δεν αφήσαμε σε κανένα σημείο την Κηφισιά να κάνει το παιχνίδι της και την περιορίσαμε στην επίθεση. Επίσης της χαλάσαμε την υποδοχή. Είχαμε καλή διάθεση και καλή ψυχολογία και πήραμε δίκαια τη νίκη».

Ο Σονάρι Χέπμπορν από τις Μπαχάμες που αγωνίζεται στην Κηφισιά είπε: «Ήταν ένα κακό παιχνίδι και ένα κακό αποτέλεσμα για εμάς. Ξεκινήσαμε άσχημα το παιχνίδι. Στη συνέχεια προσπαθήσαμε και ανεβάσαμε την απόδοσή μας, όμως δεν τα καταφέραμε. Κάναμε αρκετά εύκολα λάθη απόψε σε αντίθεση με τον Εθνικό».